
Bratislavské nákupné stredisko Central sa koncom marca vrátilo o 250 miliónov rokov späť do obdobia druhohôr (mezozoikum, s medziobdobiami trias, jura a krieda). Vtedy sa po Zemi preháňali obrovské tvory, ktoré dostali vo všeobecnosti pomenovanie dinosaury. Na jeho jednotlivých podlažiach sa medzi rôznymi druhmi dinosaurov, teda ich dynamickými i statickými modelmi (spolu až 52), môžete cítiť ako v skutočnom Jurskom parku.
Slovo „dinosaurus“ pochádza zo starogréčtiny a v preklade znamená „obrovský, hrôzostrašný jašter“.
V období pred 250 až 65 miliónmi rokov sa na Zemi vyvinulo veľké množstvo rôznych druhov týchto živočíchov. Patrili k terapodom (napr. tyranosaurus rex), sauropodom (napr. brachiosaurus), pancierovaným a ostatným dinosaurom (napr. stegosaurus) alebo cerapodom (napr. triceratops).
Mali rôznu veľkosť aj hmotnosť. Najväčším bol argentinosaurus, ktorý meral do dĺžky až 40 metrov a vážil až 100 ton. Naopak, najmenším z nich bol micropachycephalosaurus, ktorého veľkosť nepresahovala 50 centimetrov a vážil maximálne 4,5 kilogramu. Za kráľa „hrôzostrašných jašterov“ sa pokladá tyranosaurus rex, ktorý dosahoval dĺžku až 12 metrov a vážil až 7 ton. Za najmúdrejšieho dinosaura sa považuje troodon, ktorého mozog mal veľkosť asi ako avokádo.
Niektoré dinosaury sa živili rastlinou potravou (bylinožravce), iné mäsitou (mäsožravce), ale vyskytovali sa aj také, ktoré kombinovali oba spôsoby (všežravce).
Mláďatá dinosaurov sa liahli z vajec. Samice vajcia nakládli na nejakom teplom mieste do vyhĺbených a vystlaných jám, ale väčšinou sa ďalej o ne nestarali. Mláďatá tak museli byť po vyliahnutí schopné zaobstarať si potravu samé. Bylinožravé s tým problém nemali, mäsožravé sa sprvoti živili hmyzom, červami a drobnými živočíchmi, postupne sa však naučili uloviť aj väčšiu korisť. Mláďatá však mohli žiť v stádach, ktoré ich chránili aj učili prežiť.
Dinosaury vyhynuli na konci druhohôr. Za hlavnú príčinu ich vyhynutia sa dnes považuje vesmírna katastrofa (tzv. impakt). Zhruba pred 65 miliónmi rokov do Zeme narazilo obrovské teleso meteoroid s priemerom približne 180 kilometrov. Miesto dopadu bolo na pobreží poloostrova Yucatán na území dnešného Mexika. Husté oblaky meteorického prachu a jedovatej síry sa rozšírili po celej zemeguli a na niekoľko mesiacov sa všetko ponorilo do temnej a studenej zimy. Výrazný pokles teploty atmosféry trval niekoľko rokov. Keď sa podnebie vyčistilo, začal pôsobiť skleníkový efekt. Zem sa rýchlo zohrievala a padali kyslé dažde. Táto dlhoročná zmena podnebia sa negatívne podpísala tak na rastlinstve ako aj na živočíchoch a pomery na Zemi sa už do pôvodného stavu nevrátili.
Samotná výstava v nákupnom stredisku Central, ktorú realizuje firma Dinopark, potrvá do konca mája. Jej súčasťou bude aj rad sprievodných aktivít, napr. 3D kino, nočné expedície, výstava dinosaurích vajec, dinotvorivé dielne apod. Bližšie informácie získate na URL adrese nákupného strediska Central.
Pridaj komentár